T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
NİĞDE / ÇİFTLİK - Kula Ortaokulu

Ders Kitaplarının Geri Dönüşümü

Sıfır Atık Projesi kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak dağıtılan ders kitaplarının yıl sonunda yapılan duyurularla  etkin olarak geri dönüşüme kazandırılması sağlanmaktadır.

     Millî Eğitim Bakanlığı tarafından "Ücretsiz Ders Kitabı Dağıtımı" kapsamında her yıl düzenli olarak öğrencilerin kullanımı için ders kitapları gönderilmektedir. Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Kâğıt geri dönüşümü uygulanabilirlik açısından en kolay olan maddelerin başında gelmektedir. “Sıfır Atık Projesi” kapsamında israfı önlemek, kaynakları daha verimli kullanmak, atık miktarını azaltmak ve atıkları geri kazandırmak, yarınlara temiz bir dünya bırakmak için kâğıt geri dönüşümü ağaçları ve ormanları korur ve çok birçok ağacın kesilmesini kurtarır, çevreye büyük ölçüde fayda getirir, çevre dostu bir kaynak görevi görerek enerji ve maliyet tasarrufu sağlar.

     Hem doğaya hem de ekonomimize katkıda bulunmak için evimizdeki ders kitaplarını, ansiklopedileri, kullanılmayan defter, gazete ve dergileri de okulumuza getirip teslim ediniz. Duyarlılığınız için teşekkür ederiz.

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 16.05.2024 - Güncelleme: 16.05.2024 13:22 - Görüntülenme: 47
  Beğen | 0  kişi beğendi